Mantar taban ayakkabıcılık sektöründe kullanılan son derece doğal ve de ortopedik anlamda en iyi performansı sunan ürünlerden biri olacak bilinmektedir. Bu tür bir malzemeyi bulmak için öncelikle mantar meşesini en iyi şekilde tanımak şarttır. Mantar meşesi bilindiği gibi Batı Akdeniz Bölgesinde, Portekiz, Cezayir, İspanya, Fransa, İtalya ve Güney Afrika ülkelerinin bir kısmında yetiştirilen özel bir ağaçtır. Özellikle de Portekiz dünyada mantar üretiminin en önemli kısmını karşılayan ülkedir. Öyle ki mantar üretiminin %80’inden fazlası Portekiz’de yapılır. Ülkemizde ise ne yazık ki mantar meşesi üretimi gerçekleştirilememektedir. Fakat Antalya Bölgesi’nde doğal olmayan yani suni yöntemlerle mantar meşesi üretimi gerçekleştirilir. İstanbul Beykoz Bölgesi’nde ise gayet sağlıklı meşe ağaçlarına rastlamak mümkündür.

Bu türdeki ağaçlar ortalama olarak 30 santime kadar büyürler. Eğer ağaç 1000 metre rakımdan daha aşağı kısımlarda ve yine ortalama olarak 8 yaşından itibaren daha yükseklerde bulunuyorsa, ağaç 11 yaşına geldiğinde mantar tabakası oluşumu direkt olarak başlar. Ağacın yaşlanma sürecine paralel olarak ise gövdedeki kalınlık azalır. Bu türdeki ağaçlar 150 ve 200 yaşına kadar yaşayabilmektedirler. Mantar üretimi ise sadece ağaç 100 yaşına gelene kadar gerçekleşmektedir. Peki mantar meşesinden ayakkabı tabanı üretimi nasıldır? Mantar taban üretimi için gerekli olan malzemeler nelerdir? Mantar taban kullanımının ne gibi avantajları var? Merak edenler için işte detaylar…

Mantar meşesinden elde edilen kabuklar öncelikle levha ya da bloklar şekline getirilene kadar işlenmektedirler. Sonrasında ise mantar taban, ortopedik terlik tabanları, bez lamineli mantar şilteler, kaplamalık mantar şilteler, poliüretan mantar şilte ve taban astarlı mantar üretilerek ayakkabıcılık sektöründe kullanılacak ham madde imal edilmektedir. Mantardan üretilen ürünlerin tamamı ayakla birebir uyum sağlar. Bu da ayak yorgunluğu giderici bir özellik demektir. Mantar çok doğal bir ürün olduğundan terleme ve koku yapma gibi olumsuz durumlar söz konusu olmaz. Ayak deformelerini de önleyicidir. Mantar taban terlik ve sandaletler her yıl olduğu gibi bu sene de hem kadınlar hem de erkekler tarafından çok fazla tercih edilecek!