Mantar taban; dayanıklı, sert ve esnek mantar Lateks karışımından üretilmiş özel bir hammaddedir. Üretilen mantarın sert ve elastik dokusu sayesinde bu malzemelerden üretilmiş olan ayakkabı ve terlikler, ayak sağlığının korunması açısından çok büyük değer taşımaktadırlar. Mantar taban üretimi için gerekli olan mantar meşesi Batı Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Portekiz, Cezayir, İspanya, Fransa, İtalya ve Güney Afrika gibi ülkelerde yetiştirilir. Ülkemizde ise doğal üretimi yapılmasa da Antalya’nın çeşitli bölgelerinde özel yetiştiricilikle elde edilmektedir. Son derece özel bir malzeme olan mantar meşesinin ağaçları ortalama 30- 35 santim arasında büyüyebilme özelliği taşırlar. Ağacın yaşlanmasına paralel olarak mantar tabakanın da kalınlığı azalır. Bu türdeki bitkiler 100 yaşına kadar kabuk üretebilmektedirler.

Ayakkabı ve terlik üretimi gibi daha birçok alanda kullanımı sağlanan mantar meşelerinin ayak sağlığı açısından son derece gerekli oldukları bilinmektedir. Öyle ki üretim aşamasında kullanılan mantarların sert ve elastik dokuları sayesinde ayaklar sağlam bir şekilde desteklenmektedir. Ayakların iç ve orta kısmında rahatlığı sağlayabilmek için belirli bir miktarda boşluk bulunması şarttır. İkinci, üçüncü ve dördüncü tarak kemikleri ve ayağın orta noktasındaki boşluğu elde edebilmek için mantar taban kullanımı şarttır. Bu tür malzemelerle üretilmiş ürünler genel nitelikleriyle ortopedik olarak tanımlanmaktadırlar. Ayağın anatomik yapılarıyla büyük oranda uyum sağlayan mantar tabanlar, her ayak numarasına göre farklı bedenlerin boyutlarında kesilebilir. Üretilmiş her mantar taban ayakkabının ayak sağlığı açısından çok iyi olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

Ortopedik niteliklere sahip ürünler ortaya çıkarabilmek için üretici firmaların üzerine çok büyük görev ve de sorumluluklar düşmektedir. Ayakkabı ve terlik üretimi yaparken kullanılan hammaddelerin ve tasarımın, rahat şekilde kullanmaya imkân yaratacak kadar ince olması şarttır. Mantar tabanlar tamamen doğal malzemeler oldukları için küresel ısınmayla mücadele etmek için de iyi bir seçim olacaktır. Çünkü bu ve buna benzer doğal ürünler sayesinde hem kendi sağlımıza katkı sunuyoruz hem de çocuklarımızın daha güzel ve daha doğal bir ortamda yaşamaları için ortam yaratmış oluyoruz. Bu nedenle ayakkabı alırken, mantar taban ürünlerin tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.